"Enter"a basıp içeriğe geçin

Muthoscapes

For ancient Greeks, muthos meant something other than ‘myth’. It described a story unveiling the true origin of the world and human beings. Since the early twentieth century, the story of the Atlantis-like Mu —a lost continent thought by some to have existed long ago in the Pacific Ocean— has stood for utopian reverie. Any longingly imagined or remembered place, time, or state can be referred to as “Mu”. Aslı Çavuşoğlu’s project Muthoscapes looks for this utopia in paintings of Swiss landscapes. Collected from antique stores and flea markets, the paintings were examined and x-rayed. With guidance from Çavuşoğlu, Evren Kıvançer used restoration techniques to remove layers of patina and varnish responding to the painter’s original brushstrokes, revealing what lay beneath the surface. Çavuşoğlu draws links between the original state of an artwork and our origins as human beings. Switzerland is cast as a utopia, Mu, which has a particular resonance given the current local debate surrounding immigration.

 

Found oil painting of Swiss landscape, some varnish and patina removed. Commissioned by Manifesta 11 with the support of SAHA.

* Löwenbräukunst, Limmatstrasse 270, 8005 ZH

** Front Office Tourist Service, Hauptbahnhof, 8001 ZH

 

 
 
Turist Bilgilendirme Merkezi’nde sergilenen Aslı Çavuşoğlu’nun işinin peşindeydik. Çavuşoğlu resim restoratörü Nicolas Boissonnas ile çalışarak ortaya çıkardığı bu çok katmanlı işinde, İsviçre manzaralarını ve kaçınılmaz olarak Alpler’i konu alan ucuz tabloları restore ettirerek güya kayıp kıta Mu’nun izini sürmüş ve küratör bu üç yağlıboyayı devasa ofisin en kitsch en turistik Zürih temsillerinin satıldığı rafların arasına adeta saklamıştı. Yolunu kaybetmek istemeyen turiste hizmet eden bu ofisin dekorasyonu, yolunu kaybetmemek için en sıradan, en bilindik ve en görünene sığınmak gerektiğini bangır bangır bağırırken, Çavuşoğlu eski tabloların görünmeyen katmanlarına ulaşabilen bir mesleğin sırlarına göz kırparak, her iki ulusun inşa sürecinde önemli yer tutan bu imgeleri arayışın nafileliği ile yeniden tesis etmişti.
 

*

Turkish artist Aslı Çavuşoğlu has sought to go beyond the idealised representation of the Swiss landscape working, with the help of a restorer, on a series of traditional paintings, searching for layers beneath the surface. 

Domus by Gabi Scardi